Czym są dedykowane aplikacje webowe

Na co dzień korzystamy z różnych sposób na usprawnienie działań podejmowanych w sieci. Jednym z nich jest aplikacja webowa. Czym różni się od strony internetowej?
I w jaki sposób może być dedykowana konkretnym potrzebom?

Sieć w Twoich rękach

Z definicji wynika, że aplikacja internetowa (ang. web application) jest specjalnym programem komputerowym, który do działania potrzebuje: połączenia z siecią, serwera i hosta użytkownika. W rzeczywistości znaczenie tego terminu jest szersze i odnosi się do całej gamy praktycznych narzędzi, które ułatwiają funkcjonowanie stronom internetowym.

Aplikacje webowe coraz częściej znajdują zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Do działania potrzebują dostępu do sieci i serwera WWW obsługującego protokół HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol). Czym różni się od zwykłej strony internetowej? Tym, że jest bardziej interaktywna – pozwala na podejmowanie pewnych działań i kontrolowanie zawartości. Tak dzieje się na przykład podczas dokonywania rezerwacji na stronie kina – z aplikacją ma się do czynienia wówczas, gdy istnieje możliwość wybrania miejsc i zakupu biletu przez Internet.

Rozwiązania dedykowane

Z użyciem aplikacji webowych wiąże się wiele korzyści nie tylko dla użytkownika, ale także właściciela – a zatem firmy chcącej wzbogacić działania podejmowane w sieci. A im bardziej jest to rozwiązanie dedykowane, tym lepiej nim zarządzać. Mowa tutaj o systemach skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Narzędzie to:

  • ma pozytywny wpływ na funkcjonalność strony internetowej,
  • zwiększa efektywność w kontaktach z odbiorcami,
  • zapewnia bezpieczeństwo zasobów sieci oraz danych osobowych,
  • gwarantuje lepszą dostępność dla użytkownika,
  • może być responsywne (dostosowane do urządzeń mobilnych),
  • ułatwia likwidację ewentualnych błędów,
  • daje możliwość rozbudowywania aplikacji o nowe narzędzia.

Aplikacje webowe mogą posłużyć do nauki lub przeprowadzania testów (e-learning), dokonywania rezerwacji i transakcji na platformach e-commerce, wsparcia systemów ERP i CRM, a także mnóstwa innych rozwiązań, które wspomagają działania firmy w sieci i zarazem ułatwiają użytkownikom korzystanie z zasobów strony www.