Jak wygląda podpisywanie umów w aplikacjach webowych?

Sposób zawierania umów zmienia się wraz z czasami, w jakich żyjemy – niegdyś wiążące okazywały się jedynie te sporządzone pisemnie, w wielu przypadkach sprawdzały się również umowy ustne lub złożone w obecności notariusza. W dobie komputeryzacji pojawiła się możliwość zawarcia umowy przez Internet. Problemem stanowią jednak nie tyle rodzaje porozumień, co formalności związane ze złożeniem podpisu. Na szczęście istnieją już nowoczesne rozwiązania – aplikacje webowe przeznaczone do podpisywania umów.

Podpis na wagę złota

Wyobraź sobie, że nie musisz spędzać czasu nad kreśleniem umowy współpracy od postaw, drukować jej, a następnie przesyłać pocztą do kontrahenta. Prawda, że brzmi kusząco? Coraz więcej firm z różnych względów decyduje się na zawieranie umów drogą internetową. Przy okazji wprowadzenia udogodnień tego typu pojawia się jednak wiele wątpliwości i zapytań związanych z tym, czy dokument sporządzony w ten sposób będzie ważny pod względem prawnym.

Wątpliwości prawne

W ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. 2016.1579 z dnia 2016.09.29) znajduje się wzmianka dotycząca kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Stanowi on prawny odpowiednik podpisu sporządzonego własnoręcznie. Wyjście to wymaga jednak zastosowania profesjonalnych urządzeń zaopatrzonych w odpowiedni certyfikat. Należy również uważać w przypadku, w którym otrzymujemy możliwość „przeklejania” podpisów czy stosowania fontów przypominających odręczny podpis – oba te rozwiązania nie są przychylnie traktowane przez prawo.

Aplikacja webowa do podpisywania umów

Sporym ułatwieniem w tej kwestii okazują się więc aplikacje webowe przystosowane nie tylko do sporządzania podpisów, ale także zarządzania procesem akceptacyjnym wszystkich przygotowanych dokumentów. Składanie podpisu za pośrednictwem aplikacji webowej jest bardzo proste i możliwe za pośrednictwem tabletu czy smartfona. Wiele nowoczesnych urządzeń mobilnych potrafi właściwie odwzorować złożony podpis, bez względu na to, gdzie się właśnie znajdujesz. W odpowiedzi otrzymujesz gotową, podpisaną przez kontrahenta umowę – oszczędzając czas i jednocześnie mając pełną kontrolę nad rozwojem firmy.

  • Kto ostatni?
  • Cena leku